Academix Revue Ateliér radostné tvorby
9.
Měření inteligence

Ateliér radostné tvorby

Zakladatel Ateliéru radostné tvorby a Kulturně komunitního centra Art, první polistopadový starosta Prahy 7, který stál u zrodu měsíčníku Hobulet.

Zájemci o výtvarné art brut mohou současné zajímavé a autentické české autory hledat a nalézat již jedenáct let v Ateliéru radostné tvorby. A.R.T. působí od roku 2013 v Praze 7 na Letné jako česká obdoba toho, čemu se v zahraničí obvykle říká kreativní ateliér: vytváří prostor pro tvůrce, kteří jsou nezařaditelní a nestandardní – a většinovou společností bývají velmi často nechápáni, podceňováni, nebo dokonce odmítáni. Díky u nás pomalu, ale jistě vzrůstajícímu zájmu o art brut, tedy o „umění v surovém stavu“, však vzniká i atmosféra pro doceňování a podporu takových osobností. 

Smyslem kreativního ateliéru je vytvořit umělecký prostor – a nic nepokazit. Nezasahovat do přirozeného tvůrčího procesu. Do kreativních ateliérů nepatří ani arteterapie, ani tzv. volnočasová aktivita. Žádné usměrňování ani „umělecké vedení“: jen být katalyzátorem -– poskytnout kvalitní výtvarný materiál, profesionální zázemí a svobodnou tvůrčí atmosféru. To nejdůležitější vznikne z vnitřní potřeby samotných autorů, jejichž duše nezná mezí. Nijak jinak.

Do kreativních ateliérů nepatří ani arteterapie, ani tzv. volnočasová aktivita. Žádné usměrňování ani „umělecké vedení“: jen být katalyzátorem – poskytnout kvalitní výtvarný materiál, profesionální zázemí a svobodnou tvůrčí atmosféru. To nejdůležitější vznikne z vnitřní potřeby samotných autorů, jejichž duše nezná mezí. Nijak jinak.

Ateliér radostné tvorby je od svého vzniku iniciativou spolku ALTÁN ART. Ateliérem radostné tvorby už prošlo více než dvacet pět autorů. V současnosti tu každý všední den aktivně tvoří třináct umělců; každý přichází dle svých možností a momentálních potřeb. Možnost bezplatně tvořit s profesionálním materiálem a pomůckami je podpořena prodejem děl, při kterém Ateliér radostné tvorby umělce zastupuje. Autorům ale stále připadá 40 % z prodejní ceny. Do ateliéru je v době jeho provozu zájemcům umožňováno i nahlédnout.

V září 2022 byla v návaznosti na Ateliér radostné tvorby založena v Praze 2 vedle kostela sv. Václava na Zderaze Galerie Art brut Praha. Už zahajovací výstava byla výběrem tvorby čtrnácti autorů z Letné, samostatnými výstavami se tu od té doby představili například George Radojčič, Ladislav Svoboda, Lukáš Paleček, Vojtěch Proske, Lorenzo, Marie Kohoutková, Marie Kůsová, Dáša Filípková. Vystavují zde ale i další čeští tvůrci art brut – Zdeněk Košek, Pavel Salák i doposud neznámí autoři.  

S tvorbou z A.R.T. se lze seznamovat i na dalších výstavách, kterých je deset až dvacet za rok. Individuální výstavy autorů probíhají velmi často v kavárnách, komunitních centrech a dalších komornějších prostorách. Pořádají se i velké skupinové přehlídky, a to jak v prestižních galeriích (Centrum současného umění DOX), tak i v prostorách netradičních nebo nově objevovaných, které duchem odpovídají tvorbě A.R.T. (v Praze například bývalý Dům uměleckého průmyslu nebo prostor Hybernská 4). Dlouhodobá je spolupráce s Vladimírem Kokoliou a se studenty z Akademie výtvarných umění v Praze, z tohoto spojení vznikly čtyři společné výstavy pod názvem Umění je jen jedno! Koncem minulého roku byli čtyři autoři A.R.T. součástí dlouho připravované výstavy Galerie hlavního města Prahy Myšlení obrazem s kurátorem Miroslavem Petříčkem. V litoměřické Severočeské galerii, specializované na art brut, právě proběhla velká výstava Dáši Filípkové. Díla autorů z A.R.T. se objevují i na mezinárodní scéně – v Krakově, Norimberku, Paříži, New Yorku…

O činnosti Ateliéru radostné tvorby byla pořízena řada televizních a rozhlasových reportáží, výstavám jeho umělců se pravidelně věnuje Respekt.

A.R.T. je prostě ryzí svobodná radost ze života. I tak lze vzývat lidské hodnoty…

 

Tomáš Vaněk

 

Lukáš Paleček

 

George Radojčič