Filip
Šimeček

Filip Šimeček je pedagog, knihkupec a aktivista. Pravidelně recenzuje knihy na webu Lacultura.cz. V novele Manifest (ne)přizpůsobivosti reflektoval svět námezdní práce na Ostravsku. Pravidelně publikuje v Deníku Referendum.

Vzývání státu

1.
Konspirace
2022

Jan Bělíček, Saša Uhlová, Apolena Rychlíková, Pavel Šplíchal, Stát v rozkladu: reportáže z oblastí, na které se od sametové revoluce zapomnělo. Brno: Host, 2021, 195 s.

Redaktoři a redaktorky internetového deníku A2larm zúročili své reportážní zkušenosti z regionů a vytvořili kompilaci textů o tom, „proč naše země nevzkvétá“. Odhalit chatrnou konstrukci tabuizovaných oblastí v podobě bydlení, gentrifikace, zdravotnictví či školství pomohla paradoxně epidemie koronaviru, která již tak podfinancovaný veřejný sektor podlomila úplně. Desítky let přehlížené a neřešené problémy vyhřezly na denní světlo. Exkluzivitu sborníku trochu znehodnocuje fakt, že některé texty již vyšly on-line, nicméně řada postřehů vnáší do problematiky originální a neotřelé vhledy. Jaká témata v článcích Jana Bělíčka, Apoleny Rychlíkové, Pavla Šplíchala a Saši Uhlové rezonují nejvíce a jaké si z toho můžeme vzít ponaučení?