Tomáš
Fürst

Katedra matematické analýzy a aplikací matematiky UPOL

Studoval matematické modelování na matfyzu a od té doby se živí jako učitel matematiky na různých vysokých školách. Domnívá se, že matematika je jazykem přírodních věd, a podle toho se i chová. Baví se matematickým modelováním různých přírodních jevů a procesů, zpracováním dat, správným usuzováním, strojovým učením, průmyslovou matematikou aj. Je spoluzakladatelem hnutí za bayesovskou inferenci 4BIN a Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků SMÍŠ. Pravidelně píše o akademických nepravostech na dŽurnál.

Matematické modelování je zbraň hromadného ničení

6.
Globální katastrofická rizika
2023

V létě 2006 začaly ceny nemovitostí v USA klesat a miliony lidí se ocitly v situaci, kdy za své domy dlužily víc, než byla jejich aktuální hodnota, přestaly splácet hypotéky a nemovitosti přenechaly bankám. Finančníci, kteří vsadili HDP celé planety na to, že se tak nestane, prohráli a celkové zadlužení „vyspělého“ světa narostlo o desítky procent HDP. Podle Tomáše Fürsta bychom na základě této a jiných historických zkušeností měli zaujmout mnohem větší odstup od predikcí na základě matematických modelů, ať už se týkají šíření viru SARS-CoV-2 nebo hypotéz o zvýšení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře. Na tento text kriticky reaguje Martin Šmíd v komentáři, který si můžete přečíst zde.

číst článek →

Matematické modelování je zbraň hromadného ničení

6.
Globální katastrofická rizika
2023

V létě 2006 začaly ceny nemovitostí v USA klesat a miliony lidí se ocitly v situaci, kdy za své domy dlužily víc, než byla jejich aktuální hodnota, přestaly splácet hypotéky a nemovitosti přenechaly bankám. Finančníci, kteří vsadili HDP celé planety na to, že se tak nestane, prohráli a celkové zadlužení „vyspělého“ světa narostlo o desítky procent HDP. Podle Tomáše Fürsta bychom na základě této a jiných historických zkušeností měli zaujmout mnohem větší odstup od predikcí na základě matematických modelů, ať už se týkají šíření viru SARS-CoV-2 nebo hypotéz o zvýšení koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře.